Kdo byl Hanuš Zápal?

Odkazy na zjímavé stránky.

Kdo byl Hanuš Zápal?

Odeslatod Tomcat v Čtv 15. Kvě 2008 10:31:10

Se zásadní rekonstrukcí, kterou zchátralý kostelík prodělal ve třicátých letech minulého století a bez níž by pravděpodobně dnes už nestál, je neodmyslitelně spojeno jméno nejvýznamnější osobnosti plzeňské a západočeské architektury nejen první poloviny 20. století, architekta Hanuše Zápala.

Přes svou bohatou "stopu" v architektuře významných plzeňských staveb je jeho jméno mezi plzeňskou veřejností stále známo poněkud méně, než by si zasloužil. Ruku na srdce - kolik z nás denně prochází okolo staveb jako je například "Mrakodrap", školní komplex na Masarykově náměstí, Pavlovův pavilon LF UK na Lochotíně, Benešova škola na Doudlevecké třídě a Masarykova škola na Jiráskově náměstí, a v neposlední řadě třeba krematorium na Ústředním hřbitově, aniž bychom si se Zápalovým jménem spojili?

Protože také díky jeho profesionálnímu vkladu má naše nové bydliště takové impozantní entrée, jakým kostelík Nejsvětějšího Jména Ježíše bezesporu je, doufám, že si podrobnější curriculum vitae Hanuše Zápala z pera plzeňského památkáře pana Domanického (no... máte pravdu, to je ten, co mu je náš nový domov poněkud solí v oku, ale to nic nesnižuje na tom, že odkazovaný text je velmi informativní a fundovaný...) rádi přečtete na http://sweb.cz/rictep/soubory-architekti/zapal.htm.
Tomáš Hausner, A2/7 (po přečíslování gruntů A12...)
Uživatelský avatar
Tomcat
člen výboru SVJ
 
Příspěvky: 183
Registrován: Pon 05. Kvě 2008 16:10:22
Bydliště: A2/7

Zpět na WWW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron